Welcome to The Entrance Camera Club Incorporated.

We are a group of enthusiastic photographers situated on the Central Coast of NSW. Affiliated with The Federation of Camera Clubs (N.S.W) Inc.

The club was formed on November 27th, 1959. It’s Membership comprises people from all backgrounds, retired people, younger people, photographers who began with film and in the darkroom and those who have started photography in the digital age, expert award winning photographers and new photographers who have just purchased their first camera. A passion for photography is the common interest.

Our Monthly meeting is held at the CWA Hall, 1 Pacific Street, Long Jetty, on the second Friday evening of each month, (except January & December) at 7.00pm viewing for a 7.30pm start.

CURRENTLY DUE TO COVID 19 RESTRICTIONS THE COMMITTEE HAS DECIDED TO HOLD OUR MEETINGS VIA ZOOM.

At the meeting, digital and printed images are critiqued, judged and awarded. The printed photographs are displayed around the room, so that after the formal part of the meeting, members may view and discuss the entries.

Each Friday morning a group of club members have a photo walk locally usually followed by coffee. These outings are are good way to meet members and to discuss photo ideas, techniques and equipment.

// Action for CLUBS
~ ABOUT OUR CLUB ~

The Monthly Competitions form the basis of the club. The critiquing, subsequent discussions with the judges and other members are all great ways to learn new photographic techniques which you can then try yourself the next time the opportunity arises.

The Large Print competitions in both Monochrome & Colour are divided into three Grades, B Grade, A Grade and Advanced. This is aimed to assist our new photographers and challenge our most experienced members. B Grade is for our newer as well as less experienced members. A Grade is for our more experienced photographers, While Advanced caters for our most experienced members. In this way it is hoped all our members are competing on a more level basis, while still seeing the images and hearing the judges’ comments for all grades. Our Digital Image competition is a single Non-Graded competition open to all members.

Our “Print and Digital Image Of The Year” Awards Night is the Grand Finale of the Club’s year, held in place of the December meeting. The awards are presented to the winners of the monthly pointscore competitions and for Image Of The Year in each section. A spectacular display of the winning works of the club members throughout the year is the centre piece of the night. Three additional special competitions are also held at the awards night, The Hilton Chalmers Memorial Trophy for the Nature Digital Image Set of the Year, The Nature Print Set of the Year and the Ace’m Creative Print Set of the Year.

Results for competitions in 2019 July – PRINTS

There were 34 entries that gained our highest award(s).

David Crass – Highly Commended
B Grade Open Mono Large Print
Soelast Soelastijono – Third
B Grade Open Mono Large Print
Soelast Soelastijono – Highly Commended
B Grade Open Mono Large Print
Catriona O’Brien – Second
B Grade Open Mono Large Print
Catriona O’Brien – First
B Grade Open Mono Large Print
Carol Barry – Third
A Grade Open Mono Large Print
Carol Barry – Highly Commended
A Grade Open Mono Large Print
Arthur Roy – Second
A Grade Open Mono Large Print
John Bennett – Second
A Grade Open Mono Large Print
Clyde Melrose – First
A Grade Open Mono Large Print
John Newton – Third
A Grade Open Mono Large Print
John Newton – First
A Grade Open Mono Large Print
Peter Stanley – Highly Commended
A Grade Open Mono Large Print
Peter O’Brien – Highly Commended
A Grade Open Mono Large Print
Fiona Lambell – Highly Commended
A Grade Open Mono Large Print
Ross Worrall – Highly Commended
A Grade Open Mono Large Print
William (Bill) Lancaster – First
B Grade Open Colour Large Print
William (Bill) Lancaster – Highly Commended
B Grade Open Colour Large Print
Soelast Soelastijono – Third
B Grade Open Colour Large Print
John Taylor – Highly Commended
B Grade Open Colour Large Print
Catriona O’Brien – Highly Commended
B Grade Open Colour Large Print
Catriona O’Brien – Second
B Grade Open Colour Large Print
Carol Barry – Third
A Grade Open Colour Large Print
Carol Barry – Highly Commended
A Grade Open Colour Large Print
Ted Baker – Highly Commended
A Grade Open Colour Large Print
Arthur Roy – First
A Grade Open Colour Large Print
Trung Cang Nguyen – Highly Commended
A Grade Open Colour Large Print
John Bennett – Highly Commended
A Grade Open Colour Large Print
John Bennett – Second
A Grade Open Colour Large Print
Clyde Melrose – Third
A Grade Open Colour Large Print
Clyde Melrose – Second
A Grade Open Colour Large Print
Grace Bryant – First
A Grade Open Colour Large Print
Peter Stanley – Highly Commended
A Grade Open Colour Large Print
Peter O’Brien – Highly Commended
A Grade Open Colour Large Print

by Peter John O'Brien, July 13, 2019

Say cheese! Club’s wild win

Another Great article on our recent success in the USA.

by Anthony Douglas Spratt, June 21, 2019

Results for competitions in 2019 June – PRINTS

There were 36 entries that gained our highest award(s).

Michelle Alcorn – Highly Commended
B Grade Open Mono Large Print

Soelast Soelastijono – Third
B Grade Open Mono Large Print

Catriona O’Brien – First
B Grade Open Mono Large Print

Catriona O’Brien – Highly Commended
B Grade Open Mono Large Print

Jane Borg – Second
B Grade Open Mono Large Print

Jane Borg – Highly Commended
B Grade Open Mono Large Print

Arthur Roy – Highly Commended
A Grade Open Mono Large Print

Arthur Roy – Second
A Grade Open Mono Large Print

Clyde Melrose – Highly Commended
A Grade Open Mono Large Print

John Newton – Second
A Grade Open Mono Large Print

Trung Cang Nguyen – Highly Commended
A Grade Open Mono Large Print

John Bennett – Highly Commended
A Grade Open Mono Large Print

Peter Stanley – Highly Commended
A Grade Open Mono Large Print

Peter O’Brien – Highly Commended
A Grade Open Mono Large Print

Peter O’Brien – Third
A Grade Open Mono Large Print

Carol Barry – First
A Grade Open Mono Large Print

Moira Taylor – First
A Grade Open Mono Large Print

Fiona Lambell – Third
A Grade Open Mono Large Print

William (Bill) Lancaster – First
B Grade Open Colour Large Print

Soelast Soelastijono – Highly Commended
B Grade Open Colour Large Print

John Taylor – Highly Commended
B Grade Open Colour Large Print

John Taylor – Highly Commended
B Grade Open Colour Large Print

Catriona O’Brien – Second
B Grade Open Colour Large Print

Jane Borg – Third
B Grade Open Colour Large Print

Leonie Edwards – Highly Commended
A Grade Open Colour Large Print

Ted Baker – Highly Commended
A Grade Open Colour Large Print

Arthur Roy – First
A Grade Open Colour Large Print

John Newton – Third
A Grade Open Colour Large Print

John Newton – Third
A Grade Open Colour Large Print

Peter Stanley – Highly Commended
A Grade Open Colour Large Print

Peter O’Brien – Highly Commended
A Grade Open Colour Large Print

Grace Bryant – Second
A Grade Open Colour Large Print

Carol Barry – First
A Grade Open Colour Large Print

Carol Barry – Second
A Grade Open Colour Large Print

Moira Taylor – Highly Commended
A Grade Open Colour Large Print

Fiona Lambell – Highly Commended
A Grade Open Colour Large Print

by Barbara Blades, June 15, 2019

Results for June – DIGITAL IMAGE COMPETITION – Set: “Reflections”. Judge: Ken Caldwell.

Leonie Edwards – Highly Commended – “Morning Rest”
Peter Stanley – Highly Commended – “Ladybower Reflection”
Peter Stanley – Highly Commended
– “Reflection 22”
Neil Vincent – Highly Commended – “Archer Fish”
Grace Bryant – Second – “Bike In The Drain”
Grace Bryant – Third – “Gotcha”
Trung Cang Nguyen – First – “Day’s End”
Trung Cang Nguyen – First – “Nature Mirror”
Ted Baker – Highly Commended – “In A Wet Web”
Michelle Alcorn – Highly Commended – “White Faced Heron Reflection”
Jane Borg – Highly Commended
– “Docked”
Jane Borg – Third – “Out Of The Mist”
Fiona Lambell – Highly Commended – “Reflected Glory”
Fiona Lambell – Highly Commended – “The Big Top”
John Bennett – Highly Commended – “Dunns Swamp Reflection”
Michael William Barry – Highly Commended – “Egyption Goose”
Carol Barry – Second – “Saddle Billed Stork”

by Anthony Douglas Spratt, June 15, 2019

Newspaper article on our success in the 2019 “Glennie” Nature competition

Article in the Wyong Regional Chronicle, 1 May 2019

The community has been made aware of the success of The Entrance Camera Club in the 2019 International George W. Glennie Memorial Nature Salon photography competition with an article in the Wyong Regional Chronicle. This was published on 1 May 2019. For those who missed it, here it is.

by Barbara Blades, May 20, 2019

Results for competitions in 2019 May – PRINTS

There were 36 entries that gained our highest award(s).

Soelast Soelastijono – Highly Commended
B Grade Mono Large Print

Soelast Soelastijono – Second
B Grade Mono Large Print

Catriona O’Brien – Third
B Grade Mono Large Print

Jane Borg – First
B Grade Mono Large Print

Michael William Barry – Highly Commended
B Grade Mono Large Print

Michael William Barry – Highly Commended
B Grade Mono Large Print

Arthur Roy – Highly Commended
A Grade Mono Large Print

Arthur Roy – Third
A Grade Mono Large Print

Barbara Blades – Highly Commended
A Grade Mono Large Print

Barbara Blades – Second
A Grade Mono Large Print

John Newton – First
A Grade Mono Large Print

John Newton – Highly Commended
A Grade Mono Large Print

Moira Taylor – Highly Commended
A Grade Mono Large Print

Carol Barry – Second
A Grade Mono Large Print

Carol Barry – Highly Commended
A Grade Mono Large Print

Fiona Lambell – Third
A Grade Mono Large Print

Ross Worrall – Highly Commended
A Grade Mono Large Print

Neil Bevege – First
A Grade Mono Large Print

Michelle Alcorn – Second
B Grade Colour Large Print

William (Bill) Lancaster – Highly Commended
B Grade Colour Large Print

William (Bill) Lancaster – Highly Commended
B Grade Colour Large Print

Jane Borg – Third
B Grade Colour Large Print

John Taylor – First
B Grade Colour Large Print

Michael William Barry – Highly Commended
B Grade Colour Large Print

Leonie Edwards – Second
A Grade Colour Large Print

John Newton – Third
A Grade Colour Large Print

Peter Stanley – Highly Commended
A Grade Colour Large Print

John Bennett – Highly Commended
A Grade Colour Large Print

Barbara Blades – Highly Commended
A Grade Colour Large Print

Trung Cang Nguyen – Highly Commended
A Grade Colour Large Print

Peter O’Brien – Highly Commended
A Grade Colour Large Print

Clyde Melrose – Second
A Grade Colour Large Print

Moira Taylor – Highly Commended
A Grade Colour Large Print

Moira Taylor – First
A Grade Colour Large Print

Carol Barry – Third
A Grade Colour Large Print

Carol Barry – First
A Grade Colour Large Print

by Barbara Blades, May 11, 2019

Results for competitions in 2019 April – PRINTS

There were 36 entries that gained our highest award(s).

Jane Borg – First
B Grade Mono Large Print

Jane Borg – Highly Commended
B Grade Mono Large Print

Soelast Soelastijono – Third
B Grade Mono Large Print

Catriona O’Brien – Highly Commended
B Grade Mono Large Print

Catriona O’Brien – Highly Commended
B Grade Mono Large Print

Michael William Barry – Second
B Grade Mono Large Print

Trung Cang Nguyen – Third
A Grade Mono Large Print

Trung Cang Nguyen – First
A Grade Mono Large Print

Peter O’Brien – Highly Commended
A Grade Mono Large Print

Leonie Edwards – Highly Commended
A Grade Mono Large Print

Arthur Roy – First
A Grade Mono Large Print

Arthur Roy – Highly Commended
A Grade Mono Large Print

Peter Stanley – Second
A Grade Mono Large Print

Grace Bryant – Highly Commended
A Grade Mono Large Print

Fiona Lambell – Highly Commended
A Grade Mono Large Print

Moira Taylor – Third
A Grade Mono Large Print

Carol Barry – Second
A Grade Mono Large Print

Carol Barry – Highly Commended
A Grade Mono Large Print

Jane Borg – Second
B Grade Colour Large Print

William (Bill) Lancaster – Highly Commended
B Grade Colour Large Print

Soelast Soelastijono – Highly Commended
B Grade Colour Large Print

Soelast Soelastijono – Third
B Grade Colour Large Print

John Taylor – Highly Commended
B Grade Colour Large Print

Michael William Barry – First
B Grade Colour Large Print

Leonie Edwards – Highly Commended
A Grade Colour Large Print

John Newton – Highly Commended
A Grade Colour Large Print

Trung Cang Nguyen – Highly Commended
A Grade Colour Large Print

Trung Cang Nguyen – Second
A Grade Colour Large Print

Peter Stanley – First
A Grade Colour Large Print

Clyde Melrose – Second
A Grade Colour Large Print

Fiona Lambell – Highly Commended
A Grade Colour Large Print

Peter O’Brien – Highly Commended
A Grade Colour Large Print

Peter O’Brien – Highly Commended
A Grade Colour Large Print

Arthur Roy – Third
A Grade Colour Large Print

Carol Barry – First
A Grade Colour Large Print

Carol Barry – Third
A Grade Colour Large Print

by Barbara Blades, April 13, 2019

Results for April – Digital Image Competition – Set: “Macro-Close Up” Judge: Dianne English.

David Spratt – Highly Commended –
“Tree Spider”
Anthony Spratt – Highly Commended – “The Eye”
John Newton – Third –
“Row Of Yellow Eggs”
Leonie Edwards – Highly Commended – “Emerging”
William (Bill) Lancaster – Highly Commended – “Water Lily”
Neil Vincent – Second – “Nubranch Glaucus”

William (Bill) Lancaster – Highly Commended – “Water Lily”
Neil Bevege – First – “Grandad’s Fobwatch”
Carol Barry – Highly Commended – “Busy Bee”
Moira Taylor – Highly Commended – “Spider In Web”
Barbara Blades – Highly Commended – “Golden Centre”
Fiona Lambell – Second – “Cape Gooseberries”
Peter Stanley – Highly Commended – “Collecting Pollen”
Trung Cang Nguyen – Highly Commended – “Dragonflies Mating”
Michael William Barry – First – “Gharagab Caterpillar”
Ross Worrall – Third – “Maidens Veil Fungi”

by Anthony Douglas Spratt, April 13, 2019

Results for competitions in 2019 March – PRINTS

Soelast Soelastijono – First
B Grade Mono Large Print
Soelast Soelastijono – Second
B Grade Colour Large Print
Soelast Soelastijono – First
B Grade Colour Large Print
Soelast Soelastijono – Highly Commended
B Grade Mono Large Print
Michael William Barry – Second
B Grade Mono Large Print
Michael William Barry – Highly Commended
B Grade Mono Large Print
Michael William Barry – Highly Commended
B Grade Colour Large Print
Catriona O’brien – Highly Commended
B Grade Colour Large Print
Catriona O’brien – Third
B Grade Mono Large Print
Catriona O’brien – Highly Commended
B Grade Mono Large Print
William (Bill) Lancaster – Third
B Grade Colour Large Print
John Newton – Highly Commended
A Grade Colour Large Print
John Newton – Second
A Grade Mono Large Print
Barbara Blades – Second
A Grade Mono Large Print
Peter O’Brien – Highly Commended
A Grade Mono Large Print
Peter O’Brien – Highly Commended
A Grade Mono Large Print
Peter O’Brien – Highly Commended
A Grade Colour Large Print
Peter O’Brien – Third
A Grade Colour Large Print
Moira Taylor – Third
A Grade Colour Large Print
Clyde Melrose – Highly Commended
A Grade Mono Large Print
Clyde Melrose – Highly Commended
A Grade Colour Large Print
Peter Stanley – Highly Commended
A Grade Mono Large Print
Arthur Leo Roy – First
A Grade Colour Large Print
Arthur Leo Roy – First
A Grade Mono Large Print
Arthur Leo Roy – First
A Grade Mono Large Print
Leonie Edwards – Highly Commended
A Grade Colour Large Print
Grace Bryant – Second
A Grade Colour Large Print
Grace Bryant – Highly Commended
A Grade Colour Large Print
Carol Barry – Third
A Grade Mono Large Print
Carol Barry – Highly Commended
A Grade Mono Large Print
Carol Barry – Second
A Grade Colour Large Print
Carol Barry – First
A Grade Colour Large Print
Trung Cang Nguyen – Third
A Grade Mono Large Print
Trung Cang Nguyen – Highly Commended
A Grade Colour Large Print
Fiona Lambell – Highly Commended
A Grade Mono Large Print
Jane Borg – Highly Commended
B Grade Colour Large Print

by Barbara Blades, March 9, 2019

Results for March – Digital Image Competition.

 Neil Vincent – Second – “Fish Rock Cave”

 John Newton – Second – “Wagtail Feeding Chicks”
 Moira Taylor – Highly   Commended – “Catch Him”

 Peter O’Brien – Highly Commended –  “Lady Bug”
 Clyde Melrose – Highly   Commended – “Watch The Bin”
 Arthur Leo Roy – First – “Working Dog 2”
 Arthur Leo Roy – Highly   Commended – “Greetings”
 Grace Bryant – Highly Commended – “Arriving Early”
 Grace Bryant – Highly Commended – “Chasing A Runaway”
 Carol Barry – Highly Commended – “Yum”
 Trung Cang Nguyen – Highly Commended – “Conical Hat Maker”
 Jane Borg – Highly Commended – “Torn To Pieces”
 Jane Borg – Highly Commended – “Lost At Sea”
 Fiona Lambell – Third – “Fun For Boys”

by Anthony Douglas Spratt, March 9, 2019