Tuition in Photoshop Basics
Individual tuition is offered for Camera Club members in Photoshop basics, including resizing, basic tools, cutting out, masking, layers, blending et alia.
This is an official Camera Club initiative. It will be held at my home at Wyong at dates and times to be announced. It is envisaged that sessions of two members at a time will be accommodated so that individual attention can be afforded . Members may bring laptops but this is optional.
If any are interested please message or phone and leave your name and phone number .When numbers are finalised a schedule will be drawn up and dates of sessions advised. My number is 0434146406. Arthur Roy.
by Arthur Roy, February 21, 2024
Would you like to join The Entrance Camera Club Inc.?
You will find that we are a very friendly bunch & that we don’t bite!! HaHa. Our Meeting schedule is in the calendar (opposite). There is no attendance fee for our Monthly meetings held at the Long Jetty Over 50’s Club, 6 Thompson Street, Long Jetty. on the second Friday evening of each month, (except January & December) at 7.00pm viewing for a 7.30pm start. https://goo.gl/maps/kXPJoaCcnUWNTNDS7
We Welcome Visitors
~ APPLICATION FOR MEMBERSHIP ~
Please Download & complete our “Application For Membership” Once completed please return it to the Club Secretary Anthony Spratt either by Scan & Email to: tecc_59@hotmail.com or by post to 8 Kelsey Road Noraville NSW 2263. Our Fees can be paid via Bank Transfer to the club’s bank account:- Westpac Bank Account No: 892941 Account name: The Entrance Camera Club Incorporated BSB: 032525.
The Initial Joining Fee is Our Annual Membership Fee + $7.00 (for your club Name Badge).
The Initial Joining Fee includes your $10.00 subscription access to the MyPhotoClub portal. If joining at or after our July meeting the Initial Joining Fee is 50% plus Badge Fee. However those Joining on or after the October meeting on payment of the Full Fee will be deemed as also financial for the following year.
On receipt of your completed Application Form & Payment of your Initial Joining Fee you will be officially added to our Membership List.
* Receipts of payment will be supplied upon request.
Annual Membership Renewal
Annual Membership Fee: Adult – $55.00 ~ Junior (Up to 18yrs) – $30.00. (Subject to change). Our Annual Fees are Due at or before our first meeting in February.
* Receipts of payment will be supplied upon request.
** INFORMATION PROGRAMME ** 2024
AVAILABLE BELOW
When you can please support Our Patron: Mr John Ralph “John Ralph’s Camera House – Erina” https://www.camerahouse.com.au/store/erina
by MyPhotoClub Colin, December 1, 2015
FRIDAY WALKERS, Fri 15 March
As rain is predicted for Friday , meet at Gosford Regional Gallery at 9,30am where there are two interesting exhibitions, one of art and one of photography. The art is the best of central coast school children and the other a renowned photographer of the South Sydney Sudanese community, Atong Atem. Coffee at the cafe there at 11am. Bring a camera in case there is a break in the weather and we can go into the gardens or surrounds.
by Arthur Roy, March 13, 2024
Results for competitions in 2024 ~ March – PRINTS
There were 39 entries that were rated the highest by our judge(s).
Members can view all images and comment on them by following this link
View / Comment entries in 2024 ~ March – PRINTS
click here to see a pdf catalog of all competition results
Flying in formation Ben Stewart – First B Grade Open Mono Large Print |
Cherri Suzanne Prouzos – First A Grade Open Mono Large Print |
QVB Domes David Spratt – First A Grade Open Mono Large Print |
Nature’s Fury Ben Stewart – First B Grade Open Colour Large Print |
Gotta Light Suzanne Prouzos – First A Grade Open Colour Large Print |
Fly Catch Mark Smith – First Advanced Grade Open Colour Large Print |
103 asics 0293 George Hardy – First Advanced Grade Open Mono Large Print |
Way up high Ben Stewart – Second B Grade Open Mono Large Print |
Four Speedway Racers David Spratt – Second A Grade Open Mono Large Print |
Caught in the Storm Allan Grundy – Second B Grade Open Colour Large Print |
Mine Mike Barry – Second A Grade Open Colour Large Print |
Bronc and Rider Arthur Roy – Second Advanced Grade Open Colour Large Print |
My Catch of the Day Arthur Roy – Second Advanced Grade Open Mono Large Print |
Bridge Walkers Allan Grundy – Third B Grade Open Mono Large Print |
They come in threes Barbara Blades – Third A Grade Open Mono Large Print |
Caspian Terns Susan Maclean – Third B Grade Open Colour Large Print |
Blacksmith At Work David Spratt – Third A Grade Open Colour Large Print |
Grandmas Chair Allan Lambell – Third A Grade Open Colour Large Print |
Between rock and a wet place Barbara Blades – Third A Grade Open Colour Large Print |
Ruby Red Paul Prouzos – Third Advanced Grade Open Colour Large Print |
Benjamin Trung Cang Nguyen – Third Advanced Grade Open Mono Large Print |
Ground Hornbill in tree Mike Barry – Highly Commended A Grade Open Mono Large Print |
Were not looking at you Mike Barry – Highly Commended A Grade Open Mono Large Print |
Rickshaw Ride Allan Lambell – Highly Commended A Grade Open Mono Large Print |
Wild Eyes William (Bill) Ferguson – Highly Commended A Grade Open Mono Large Print |
Regal Mike Barry – Highly Commended A Grade Open Colour Large Print |
Under the Bridge Jo Anne (Jo) Grundy – Highly Commended A Grade Open Colour Large Print |
Kinkaku Temple Allan Lambell – Highly Commended A Grade Open Colour Large Print |
Mushroom in the moss forest Barbara Blades – Highly Commended A Grade Open Colour Large Print |
8927 JELLY FISH George Hardy – Highly Commended Advanced Grade Open Colour Large Print |
Cooling Off Trung Cang Nguyen – Highly Commended Advanced Grade Open Colour Large Print |
Oh Ashley Paul Prouzos – Highly Commended Advanced Grade Open Colour Large Print |
Lotus Bud with Damsel flies Leonie Edwards – Highly Commended Advanced Grade Open Colour Large Print |
Lonely splash Tobias Lindsjo – Highly Commended Advanced Grade Open Colour Large Print |
Baboons Carol Barry – Highly Commended Advanced Grade Open Mono Large Print |
Giving It All Peter John O’Brien – Highly Commended Advanced Grade Open Mono Large Print |
Murder Ball At Its Best Peter John O’Brien – Highly Commended Advanced Grade Open Mono Large Print |
Little Tern Catch Mark Smith – Highly Commended Advanced Grade Open Mono Large Print |
Waiting for a friend Tobias Lindsjo – Highly Commended Advanced Grade Open Mono Large Print |
by Peter John O'Brien, March 9, 2024
Results for March 2024 Digital Image Competitions – Open & Set Subject ”Abstract” Judge – Dianne English
Members can view all images and comment on them by following this link
View / Comment entries in 2024 ~ March – DIGITAL IMAGE
click here to see a pdf catalog of all competition results
Lightning Strikes Mark Smith – First OPEN |
Down the hatch Arnold (Arnie) Boyaci – First OPEN |
Breaking through Tobias Lindsjo – First SET SUBJECT – Abstract |
Team Roping at Taralga Arthur Roy – Second OPEN |
Red Eye Cicada Grace Bryant – Second OPEN |
In Motion 2 Arthur Roy – Second SET SUBJECT – Abstract |
Licking the Water Peter John O’Brien – Third OPEN |
Threads Leonie Edwards – Third SET SUBJECT – Abstract |
The Stem Carol Barry – Third SET SUBJECT – Abstract |
Buffalo herd at waterhole Mike Barry – Highly Commended OPEN |
Tara Mitchelle Trung Cang Nguyen – Highly Commended OPEN |
Party Guest James Humphries – Highly Commended OPEN |
Jamiesons Firefinch Splash Carol Barry – Highly Commended OPEN |
Ripples Neil Bevege – Highly Commended SET SUBJECT – Abstract |
Ripples in the bowl Allan Grundy – Highly Commended SET SUBJECT – Abstract |
Iron plus oxygen and water Barbara Blades – Highly Commended SET SUBJECT – Abstract |
Spirals Susan Maclean – Highly Commended SET SUBJECT – Abstract |
Escalators Tobias Lindsjo – Highly Commended SET SUBJECT – Abstract |
by Anthony Douglas Spratt, March 8, 2024
Friday Walkers 8 March
This Friday meet at at Girrakool Picnic area at 9am (parking fees apply) off Quarry Rd Somersby to walk the loop . Advisable to bring a tripod to photograph waterfalls. Afterwards at the Waterfall Cafe at Mt Penang Gardens at 11.30am for coffee..
by Arthur Roy, March 6, 2024
Friday Walkers 1 March
Meet at 9am at Wyrrabalong National Park Red Gum Forrest walk (7km along the William Barret Drive from the Entrance Bridge.) And at 11am at Norah Head Beach Haus Cafe 8 Bush St Norah Head for coffee .
by Arthur Roy, February 28, 2024
Results for February 2024 Digital Image Competitions – Open & Set Subject ”Texture” Judge – Wanda Amos
Members can view all images and comment on them by following this link
View / Comment entries in 2024 ~ February – DIGITAL IMAGE
click here to see a pdf catalog of all competition results
Helping Hand Trung Cang Nguyen – First OPEN |
Threes company Mike Barry – First OPEN |
Salt Lake divided Neil Vincent – First SET SUBJECT – Texture |
Snow Monkeys Fiona Lambell – Second OPEN |
Lost in the Flowers David Crass – Second OPEN |
Hawkesbury Sandstone David Spratt – Second SET SUBJECT – Texture |
Wamberal stroll James Humphries – Third OPEN |
Incoming Tide Jane Borg – Third SET SUBJECT – Texture |
Worm farm Leonie Edwards – Third SET SUBJECT – Texture |
Textures No 2 Fiona Lambell – Third SET SUBJECT – Texture |
Dragon fly toss by Rainbow Bee-eate Arnold (Arnie) Boyaci – Highly Commended OPEN |
Speared Fish Backlit Arthur Roy – Highly Commended OPEN |
BEST MATES George Hardy – Highly Commended OPEN |
Posing waterbucks Mike Barry – Highly Commended OPEN |
Sandstone construction Neil Bevege – Highly Commended SET SUBJECT – Texture |
Time and space Barbara Blades – Highly Commended SET SUBJECT – Texture |
Ghost Mushroom & Banksia Mark Smith – Highly Commended SET SUBJECT – Texture |
Hippo Carol Barry – Highly Commended SET SUBJECT – Texture |
by Anthony Douglas Spratt, February 9, 2024
Results for competitions in 2023 Print & Digital Of Year Special Comps
Members can view all images and comment on them by following this link
View / Comment entries in 2023 Print – Digital Special Comps
click here to see a pdf catalog of all competition results
Tiger on the Prowl Jane Borg – First ACE”M Creative Print Competition |
Torn Between Two Worlds Jane Borg – First ACE”M Creative Print Competition |
Time to End All Wars Jane Borg – First ACE”M Creative Print Competition |
Thirsty Trung Cang Nguyen – First Spencer Vale Memorial Trophy Nature Print Comp |
Catching Prey In Midair Trung Cang Nguyen – First Spencer Vale Memorial Trophy Nature Print Comp |
Stay Away From Me Trung Cang Nguyen – First Spencer Vale Memorial Trophy Nature Print Comp |
Butterfly Toss Mark Smith – First Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp |
Crocodile Catch Mark Smith – First Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp |
Native Blue Banded Bee Mark Smith – First Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp |
Bella Regazza Paul Prouzos – Second ACE”M Creative Print Competition |
Me Myself and I Paul Prouzos – Second ACE”M Creative Print Competition |
Stormbringer Paul Prouzos – Second ACE”M Creative Print Competition |
Dragonfly Catch Mark Smith – Second Spencer Vale Memorial Trophy Nature Print Comp |
Sea Eagle & Catch Mark Smith – Second Spencer Vale Memorial Trophy Nature Print Comp |
Red Rumped Grass Parrot Mark Smith – Second Spencer Vale Memorial Trophy Nature Print Comp |
Dont Mess With Me Peter John O’Brien – Second Spencer Vale Memorial Trophy Nature Print Comp |
Fishing Is Easy Peter John O’Brien – Second Spencer Vale Memorial Trophy Nature Print Comp |
Quick But Deadly Peter John O’Brien – Second Spencer Vale Memorial Trophy Nature Print Comp |
GOLDEN WHISTLER AND CHICK Gail Hardy – Second Spencer Vale Memorial Trophy Nature Print Comp |
LUNCHTIME Gail Hardy – Second Spencer Vale Memorial Trophy Nature Print Comp |
BUFF BANDED RAIL BIRDS Gail Hardy – Second Spencer Vale Memorial Trophy Nature Print Comp |
Fisher and Prey Arthur Roy – Second Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp |
Focus of Attention Arthur Roy – Second Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp |
SURVIVAL Gail Hardy – Second Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp |
WEAVIL PAIR Gail Hardy – Second Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp |
WILLIE WAGTAIL Gail Hardy – Second Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp |
Great Egret and Reflection Arthur Roy – Second Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp |
Lone Bald Eagle Barbara Blades – Second Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp |
Mating White Terns Barbara Blades – Second Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp |
Mating Grizzly Bears Barbara Blades – Second Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp |
Bush Acupuncture Leonie Edwards – Third ACE”M Creative Print Competition |
Nature Loving Ape Leonie Edwards – Third ACE”M Creative Print Competition |
Flying Fox workout Leonie Edwards – Third ACE”M Creative Print Competition |
Carmen Arthur Roy – Third ACE”M Creative Print Competition |
Dance Sensation Arthur Roy – Third ACE”M Creative Print Competition |
Every Girls Dream Arthur Roy – Third ACE”M Creative Print Competition |
Great Egret and Tarwhine Arthur Roy – Third Spencer Vale Memorial Trophy Nature Print Comp |
Tied to the Sandbank Arthur Roy – Third Spencer Vale Memorial Trophy Nature Print Comp |
My Nemesis Arthur Roy – Third Spencer Vale Memorial Trophy Nature Print Comp |
Black shouldered kite Soelast Soelastijono – Third Spencer Vale Memorial Trophy Nature Print Comp |
Flying Bat Soelast Soelastijono – Third Spencer Vale Memorial Trophy Nature Print Comp |
Flying Rainbow-Bee eater Soelast Soelastijono – Third Spencer Vale Memorial Trophy Nature Print Comp |
Sharing Is Caring Trung Cang Nguyen – Third Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp |
Big Breafast Trung Cang Nguyen – Third Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp |
Caught Carol Barry – Third Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp |
Connection Carol Barry – Third Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp |
On Track Carol Barry – Third Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp |
Surfing Dolphins Neil Vincent – Third Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp |
Thorny Devil Neil Vincent – Third Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp |
Osprey feeding Neil Vincent – Third Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp |
It’s mine Trung Cang Nguyen – Third Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp |
by Anthony Douglas Spratt, December 10, 2023
Results for competitions in 2023 — NOVEMBER – PRINTS
Members can view all images and comment on them by following this link
View / Comment entries in 2023 — NOVEMBER – PRINTS
click here to see a pdf catalog of all competition results
Burdekin Duck Jo Anne (Jo) Grundy – First B Grade Open Mono Large Print |
Smooth Landing Mark Smith – First A Grade Open Mono Large Print |
Old Westpac Banking Chamber Neil Bevege – First A Grade Open Mono Large Print |
Boathouse Jo Anne (Jo) Grundy – First B Grade Open Colour Large Print |
Contemplation Mark Smith – First A Grade Open Colour Large Print |
Greater Painted Snipes Carol Barry – First Advanced Grade Open Colour Large Print |
Playtime Carol Barry – First Advanced Grade Open Mono Large Print |
Reach For The Ball Peter John O’Brien – First Advanced Grade Open Mono Large Print |
Street Crossing Susan Maclean – Second B Grade Open Mono Large Print |
Reykjavik Wharf William (Bill) Ferguson – Second A Grade Open Mono Large Print |
Plane Tobias Lindsjo – Second A Grade Open Mono Large Print |
Mt Morgan Sunrise Allan Grundy – Second B Grade Open Colour Large Print |
Dangar Flowing David Spratt – Second A Grade Open Colour Large Print |
KillcareBlueHour James Humphries – Second A Grade Open Colour Large Print |
There Goes The Hat Peter John O’Brien – Second Advanced Grade Open Colour Large Print |
Catho in Mono Trung Cang Nguyen – Second Advanced Grade Open Mono Large Print |
CITY TOWER MONO Gail Hardy – Second Advanced Grade Open Mono Large Print |
Bald Rock NP Allan Grundy – Third B Grade Open Mono Large Print |
Lurking Mark Smith – Third A Grade Open Mono Large Print |
A Visit to the Flower Show David Crass – Third B Grade Open Colour Large Print |
All In the Timing Mark Smith – Third A Grade Open Colour Large Print |
I Love you mum Leonie Edwards – Third Advanced Grade Open Colour Large Print |
I Have Had Enough Peter John O’Brien – Third Advanced Grade Open Colour Large Print |
Flung Off Peter John O’Brien – Third Advanced Grade Open Mono Large Print |
Jaipur Palace Jane Borg – Highly Commended A Grade Open Mono Large Print |
A Stormy Coast David Spratt – Highly Commended A Grade Open Mono Large Print |
Barangaroo, Sydney Soelast Soelastijono – Highly Commended A Grade Open Mono Large Print |
Lake Tyrrell Soelast Soelastijono – Highly Commended A Grade Open Mono Large Print |
Modern Architecture_Chippendale Neil Bevege – Highly Commended A Grade Open Colour Large Print |
Young Love 8667 William (Bill) Ferguson – Highly Commended A Grade Open Colour Large Print |
Blast off John Bennett – Highly Commended A Grade Open Colour Large Print |
Common Myna Soelast Soelastijono – Highly Commended A Grade Open Colour Large Print |
Symmetree Tobias Lindsjo – Highly Commended A Grade Open Colour Large Print |
Hosana Leopard Carol Barry – Highly Commended Advanced Grade Open Colour Large Print |
Fairy Floss from the Heavens Leonie Edwards – Highly Commended Advanced Grade Open Colour Large Print |
Rodeo Roper Arthur Roy – Highly Commended Advanced Grade Open Colour Large Print |
THE VEGETABLE GARDENER Gail Hardy – Highly Commended Advanced Grade Open Colour Large Print |
Aerobatic Flight Trung Cang Nguyen – Highly Commended Advanced Grade Open Colour Large Print |
Looking Good Carol Barry – Highly Commended Advanced Grade Open Mono Large Print |
LIFE TIME ROMANCE Gail Hardy – Highly Commended Advanced Grade Open Mono Large Print |
Showgirl Paul Prouzos – Highly Commended Advanced Grade Open Mono Large Print |
by Peter John O'Brien, November 10, 2023
Results for November Digital Image Competitions – Open & Set Subject ”The Colour Orange” Judge – Sandra Dann.
Members can view all images and comment on them by following this link
View / Comment entries in 2023 – NOVEMBER – DIGITAL
click here to see a pdf catalog of all competition results
Together Mark Smith – First OPEN |
The Orange Girl Tobias Lindsjo – First SET SUBJECT – The Colour Orange |
Rope and Tie Upper Hunter Arthur Roy – Second OPEN |
Striated Heron Shaking James Humphries – Second SET SUBJECT – The Colour Orange |
Mist and Magic Jill Ashby – Third OPEN |
Orange Sunrise Trung Cang Nguyen – Third SET SUBJECT – The Colour Orange |
Road through Lake Grace Neil Vincent – Highly Commended OPEN |
And The Cow Jumped Over The Moon Peter John O’Brien – Highly Commended OPEN |
Eastern Spine Bill Soelast Soelastijono – Highly Commended OPEN |
QVB 2_25PM Barbara Blades – Highly Commended OPEN |
Fowlers Bay Dune Neil Vincent – Highly Commended SET SUBJECT – The Colour Orange |
Autumn Fall David Spratt – Highly Commended SET SUBJECT – The Colour Orange |
Moroccan Street Stall Allan Lambell – Highly Commended SET SUBJECT – The Colour Orange |
Sunset Carol Barry – Highly Commended SET SUBJECT – The Colour Orange |
by Anthony Douglas Spratt, November 10, 2023