Welcome to The Entrance Camera Club Incorporated.

Situated on the Central Coast of NSW, we are a group of enthusiastic photographers comprising people from all backgrounds, both retired & the young. Those who began with Film in the Darkroom or more recently in the age of Digital. Expert award winners with years of experience to beginners who have just purchased their first camera. A passion for photography is our common interest. The club is affiliated with The Federation of Camera Clubs (N.S.W) Inc.

Each Friday morning a group of club members have a photo walk followed by coffee. These outings are are good way to meet members and to discuss photo ideas, techniques and equipment.

// Action for CLUBS
~ ABOUT OUR CLUB ~

Established Nov 1959, The Monthly Competitions form the basis of our club. Competitions are held in Digital Image (non Graded) as well as Monochrome & Colour Prints in B Grade, A Grade & Advanced. The prints are displayed around the room prior to the start of the meeting. The critiquing and subsequent discussions with the judges and other members are all great ways to learn and share new photographic techniques which you can then try yourself the next time the opportunity arises. Assisting our new photographers whilst challenging our most experienced members.

Results for April 2024 Digital Image Competitions – Open & Set Subject ”Minimalism” Judge – Gavin Roberts.

View / Comment entries in 2024 ~ April – DIGITAL IMAGE

click here to see a pdf catalog of all competition results

Australia Day Celebration
Mark Smith – First
OPEN
Facing your fears alone
Barbara Blades – First
SET SUBJECT – Minimalism
Old Westpac Banking Chamber
Neil Bevege – Second
OPEN
Close Racing
David Spratt – Second
OPEN
Blue Horizons
Jo Anne (Jo) Grundy – Second
SET SUBJECT – Minimalism
Hello Me
William (Bill) Lancaster – Third
OPEN
Australia Outback
Trung Cang Nguyen – Third
OPEN
tap water running
Susan Maclean – Third
SET SUBJECT – Minimalism
Cutting It Fine
Peter John O’Brien – Highly Commended
OPEN
Reflections
Neil Bevege – Highly Commended
OPEN
All That Air
Grace Bryant – Highly Commended
OPEN
Grooming 2
Fiona Lambell – Highly Commended
OPEN
Lake boat 1100561
Susan Maclean – Highly Commended
SET SUBJECT – Minimalism
One Tree
Jo Anne (Jo) Grundy – Highly Commended
SET SUBJECT – Minimalism
All Alone
Ben Stewart – Highly Commended
SET SUBJECT – Minimalism
Sunset SUP
Tobias Lindsjo – Highly Commended
SET SUBJECT – Minimalism

by Anthony Douglas Spratt, April 12, 2024

Results for competitions in 2024 ~ March – PRINTS

View / Comment entries in 2024 ~ March – PRINTS

click here to see a pdf catalog of all competition results

Flying in formation
Ben Stewart – First
B Grade Open Mono Large Print
Cherri
Suzanne Prouzos – First
A Grade Open Mono Large Print
QVB Domes
David Spratt – First
A Grade Open Mono Large Print
Nature’s Fury
Ben Stewart – First
B Grade Open Colour Large Print
Gotta Light
Suzanne Prouzos – First
A Grade Open Colour Large Print
Fly Catch
Mark Smith – First
Advanced Grade Open Colour Large Print
103 asics 0293
George Hardy – First
Advanced Grade Open Mono Large Print
Way up high
Ben Stewart – Second
B Grade Open Mono Large Print
Four Speedway Racers
David Spratt – Second
A Grade Open Mono Large Print
Caught in the Storm
Allan Grundy – Second
B Grade Open Colour Large Print
Mine
Mike Barry – Second
A Grade Open Colour Large Print
Bronc and Rider
Arthur Roy – Second
Advanced Grade Open Colour Large Print
My Catch of the Day
Arthur Roy – Second
Advanced Grade Open Mono Large Print
Bridge Walkers
Allan Grundy – Third
B Grade Open Mono Large Print
They come in threes
Barbara Blades – Third
A Grade Open Mono Large Print
Caspian Terns
Susan Maclean – Third
B Grade Open Colour Large Print
Blacksmith At Work
David Spratt – Third
A Grade Open Colour Large Print
Grandmas Chair
Allan Lambell – Third
A Grade Open Colour Large Print
Between rock and a wet place
Barbara Blades – Third
A Grade Open Colour Large Print
Ruby Red
Paul Prouzos – Third
Advanced Grade Open Colour Large Print
Benjamin
Trung Cang Nguyen – Third
Advanced Grade Open Mono Large Print
Ground Hornbill in tree
Mike Barry – Highly Commended
A Grade Open Mono Large Print
Were not looking at you
Mike Barry – Highly Commended
A Grade Open Mono Large Print
Rickshaw Ride
Allan Lambell – Highly Commended
A Grade Open Mono Large Print
Wild Eyes
William (Bill) Ferguson – Highly Commended
A Grade Open Mono Large Print
Regal
Mike Barry – Highly Commended
A Grade Open Colour Large Print
Under the Bridge
Jo Anne (Jo) Grundy – Highly Commended
A Grade Open Colour Large Print
Kinkaku Temple
Allan Lambell – Highly Commended
A Grade Open Colour Large Print
Mushroom in the moss forest
Barbara Blades – Highly Commended
A Grade Open Colour Large Print
8927 JELLY FISH
George Hardy – Highly Commended
Advanced Grade Open Colour Large Print
Cooling Off
Trung Cang Nguyen – Highly Commended
Advanced Grade Open Colour Large Print
Oh Ashley
Paul Prouzos – Highly Commended
Advanced Grade Open Colour Large Print
Lotus Bud with Damsel flies
Leonie Edwards – Highly Commended
Advanced Grade Open Colour Large Print
Lonely splash
Tobias Lindsjo – Highly Commended
Advanced Grade Open Colour Large Print
Baboons
Carol Barry – Highly Commended
Advanced Grade Open Mono Large Print
Giving It All
Peter John O’Brien – Highly Commended
Advanced Grade Open Mono Large Print
Murder Ball At Its Best
Peter John O’Brien – Highly Commended
Advanced Grade Open Mono Large Print
Little Tern Catch
Mark Smith – Highly Commended
Advanced Grade Open Mono Large Print
Waiting for a friend
Tobias Lindsjo – Highly Commended
Advanced Grade Open Mono Large Print

by Peter John O'Brien, March 9, 2024

Results for March 2024 Digital Image Competitions – Open & Set Subject ”Abstract” Judge – Dianne English

View / Comment entries in 2024 ~ March – DIGITAL IMAGE

click here to see a pdf catalog of all competition results

Lightning Strikes
Mark Smith – First
OPEN
Down the hatch
Arnold (Arnie) Boyaci – First
OPEN
Breaking through
Tobias Lindsjo – First
SET SUBJECT – Abstract
Team Roping at Taralga
Arthur Roy – Second
OPEN
Red Eye Cicada
Grace Bryant – Second
OPEN
In Motion 2
Arthur Roy – Second
SET SUBJECT – Abstract
Licking the Water
Peter John O’Brien – Third
OPEN
Threads
Leonie Edwards – Third
SET SUBJECT – Abstract
The Stem
Carol Barry – Third
SET SUBJECT – Abstract
Buffalo herd at waterhole
Mike Barry – Highly Commended
OPEN
Tara Mitchelle
Trung Cang Nguyen – Highly Commended
OPEN
Party Guest
James Humphries – Highly Commended
OPEN
Jamiesons Firefinch Splash
Carol Barry – Highly Commended
OPEN
Ripples
Neil Bevege – Highly Commended
SET SUBJECT – Abstract
Ripples in the bowl
Allan Grundy – Highly Commended
SET SUBJECT – Abstract
Iron plus oxygen and water
Barbara Blades – Highly Commended
SET SUBJECT – Abstract
Spirals
Susan Maclean – Highly Commended
SET SUBJECT – Abstract
Escalators
Tobias Lindsjo – Highly Commended
SET SUBJECT – Abstract

by Anthony Douglas Spratt, March 8, 2024

Tuition in Photoshop Basics

Individual tuition is offered for Camera Club members in Photoshop basics, including resizing, basic tools, cutting out, masking, layers, blending et alia.

This is an official Camera Club initiative. It will be held at my home at Wyong at dates and times to be announced. It is envisaged that sessions of two members at a time will be accommodated so that individual attention can be afforded . Members may bring laptops but this is optional.

If any are interested please message or phone and leave your name and phone number .When numbers are finalised a schedule will be drawn up and dates of sessions advised. My number is 0434146406. Arthur Roy.

by Arthur Roy, February 21, 2024

Results for February 2024 Digital Image Competitions – Open & Set Subject ”Texture” Judge – Wanda Amos

View / Comment entries in 2024 ~ February – DIGITAL IMAGE

click here to see a pdf catalog of all competition results

Helping Hand
Trung Cang Nguyen – First
OPEN
Threes company
Mike Barry – First
OPEN
Salt Lake divided
Neil Vincent – First
SET SUBJECT – Texture
Snow Monkeys
Fiona Lambell – Second
OPEN
Lost in the Flowers
David Crass – Second
OPEN
Hawkesbury Sandstone
David Spratt – Second
SET SUBJECT – Texture
Wamberal stroll
James Humphries – Third
OPEN
Incoming Tide
Jane Borg – Third
SET SUBJECT – Texture
Worm farm
Leonie Edwards – Third
SET SUBJECT – Texture
Textures No 2
Fiona Lambell – Third
SET SUBJECT – Texture
Dragon fly toss by Rainbow Bee-eate
Arnold (Arnie) Boyaci – Highly Commended
OPEN
Speared Fish Backlit
Arthur Roy – Highly Commended
OPEN
BEST MATES
George Hardy – Highly Commended
OPEN
Posing waterbucks
Mike Barry – Highly Commended
OPEN
Sandstone construction
Neil Bevege – Highly Commended
SET SUBJECT – Texture
Time and space
Barbara Blades – Highly Commended
SET SUBJECT – Texture
Ghost Mushroom & Banksia
Mark Smith – Highly Commended
SET SUBJECT – Texture
Hippo
Carol Barry – Highly Commended
SET SUBJECT – Texture

by Anthony Douglas Spratt, February 9, 2024

Results for competitions in 2023 Print & Digital Of Year Special Comps

Members can view all images and comment on them by following this link
View / Comment entries in 2023 Print – Digital Special Comps

click here to see a pdf catalog of all competition results

Tiger on the Prowl
Jane Borg – First
ACE”M Creative Print Competition
Torn Between Two Worlds
Jane Borg – First
ACE”M Creative Print Competition
Time to End All Wars
Jane Borg – First
ACE”M Creative Print Competition
Thirsty
Trung Cang Nguyen – First
Spencer Vale Memorial Trophy Nature Print Comp
Catching Prey In Midair
Trung Cang Nguyen – First
Spencer Vale Memorial Trophy Nature Print Comp
Stay Away From Me
Trung Cang Nguyen – First
Spencer Vale Memorial Trophy Nature Print Comp
Butterfly Toss
Mark Smith – First
Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp
Crocodile Catch
Mark Smith – First
Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp
Native Blue Banded Bee
Mark Smith – First
Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp
Bella Regazza
Paul Prouzos – Second
ACE”M Creative Print Competition
Me Myself and I
Paul Prouzos – Second
ACE”M Creative Print Competition
Stormbringer
Paul Prouzos – Second
ACE”M Creative Print Competition
Dragonfly Catch
Mark Smith – Second
Spencer Vale Memorial Trophy Nature Print Comp
Sea Eagle & Catch
Mark Smith – Second
Spencer Vale Memorial Trophy Nature Print Comp
Red Rumped Grass Parrot
Mark Smith – Second
Spencer Vale Memorial Trophy Nature Print Comp
Dont Mess With Me
Peter John O’Brien – Second
Spencer Vale Memorial Trophy Nature Print Comp
Fishing Is Easy
Peter John O’Brien – Second
Spencer Vale Memorial Trophy Nature Print Comp
Quick But Deadly
Peter John O’Brien – Second
Spencer Vale Memorial Trophy Nature Print Comp
GOLDEN WHISTLER AND CHICK
Gail Hardy – Second
Spencer Vale Memorial Trophy Nature Print Comp
LUNCHTIME
Gail Hardy – Second
Spencer Vale Memorial Trophy Nature Print Comp
BUFF BANDED RAIL BIRDS
Gail Hardy – Second
Spencer Vale Memorial Trophy Nature Print Comp
Fisher and Prey
Arthur Roy – Second
Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp
Focus of Attention
Arthur Roy – Second
Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp
SURVIVAL
Gail Hardy – Second
Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp
WEAVIL PAIR
Gail Hardy – Second
Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp
WILLIE WAGTAIL
Gail Hardy – Second
Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp
Great Egret and Reflection
Arthur Roy – Second
Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp
Lone Bald Eagle
Barbara Blades – Second
Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp
Mating White Terns
Barbara Blades – Second
Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp
Mating Grizzly Bears
Barbara Blades – Second
Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp
Bush Acupuncture
Leonie Edwards – Third
ACE”M Creative Print Competition
Nature Loving Ape
Leonie Edwards – Third
ACE”M Creative Print Competition
Flying Fox workout
Leonie Edwards – Third
ACE”M Creative Print Competition
Carmen
Arthur Roy – Third
ACE”M Creative Print Competition
Dance Sensation
Arthur Roy – Third
ACE”M Creative Print Competition
Every Girls Dream
Arthur Roy – Third
ACE”M Creative Print Competition
Great Egret and Tarwhine
Arthur Roy – Third
Spencer Vale Memorial Trophy Nature Print Comp
Tied to the Sandbank
Arthur Roy – Third
Spencer Vale Memorial Trophy Nature Print Comp
My Nemesis
Arthur Roy – Third
Spencer Vale Memorial Trophy Nature Print Comp
Black shouldered kite
Soelast Soelastijono – Third
Spencer Vale Memorial Trophy Nature Print Comp
Flying Bat
Soelast Soelastijono – Third
Spencer Vale Memorial Trophy Nature Print Comp
Flying Rainbow-Bee eater
Soelast Soelastijono – Third
Spencer Vale Memorial Trophy Nature Print Comp
Sharing Is Caring
Trung Cang Nguyen – Third
Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp
Big Breafast
Trung Cang Nguyen – Third
Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp
Caught
Carol Barry – Third
Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp
Connection
Carol Barry – Third
Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp
On Track
Carol Barry – Third
Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp
Surfing Dolphins
Neil Vincent – Third
Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp
Thorny Devil
Neil Vincent – Third
Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp
Osprey feeding
Neil Vincent – Third
Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp
It’s mine
Trung Cang Nguyen – Third
Chalmers Memorial Trophy Nature Digital Comp

by Anthony Douglas Spratt, December 10, 2023

Results for competitions in 2023 — NOVEMBER – PRINTS

Members can view all images and comment on them by following this link
View / Comment entries in 2023 — NOVEMBER – PRINTS

click here to see a pdf catalog of all competition results

Burdekin Duck
Jo Anne (Jo) Grundy – First
B Grade Open Mono Large Print
Smooth Landing
Mark Smith – First
A Grade Open Mono Large Print
Old Westpac Banking Chamber
Neil Bevege – First
A Grade Open Mono Large Print
Boathouse
Jo Anne (Jo) Grundy – First
B Grade Open Colour Large Print
Contemplation
Mark Smith – First
A Grade Open Colour Large Print
Greater Painted Snipes
Carol Barry – First
Advanced Grade Open Colour Large Print
Playtime
Carol Barry – First
Advanced Grade Open Mono Large Print
Reach For The Ball
Peter John O’Brien – First
Advanced Grade Open Mono Large Print
Street Crossing
Susan Maclean – Second
B Grade Open Mono Large Print
Reykjavik Wharf
William (Bill) Ferguson – Second
A Grade Open Mono Large Print
Plane
Tobias Lindsjo – Second
A Grade Open Mono Large Print
Mt Morgan Sunrise
Allan Grundy – Second
B Grade Open Colour Large Print
Dangar Flowing
David Spratt – Second
A Grade Open Colour Large Print
KillcareBlueHour
James Humphries – Second
A Grade Open Colour Large Print
There Goes The Hat
Peter John O’Brien – Second
Advanced Grade Open Colour Large Print
Catho in Mono
Trung Cang Nguyen – Second
Advanced Grade Open Mono Large Print
CITY TOWER MONO
Gail Hardy – Second
Advanced Grade Open Mono Large Print
Bald Rock NP
Allan Grundy – Third
B Grade Open Mono Large Print
Lurking
Mark Smith – Third
A Grade Open Mono Large Print
A Visit to the Flower Show
David Crass – Third
B Grade Open Colour Large Print
All In the Timing
Mark Smith – Third
A Grade Open Colour Large Print
I Love you mum
Leonie Edwards – Third
Advanced Grade Open Colour Large Print
I Have Had Enough
Peter John O’Brien – Third
Advanced Grade Open Colour Large Print
Flung Off
Peter John O’Brien – Third
Advanced Grade Open Mono Large Print
Jaipur Palace
Jane Borg – Highly Commended
A Grade Open Mono Large Print
A Stormy Coast
David Spratt – Highly Commended
A Grade Open Mono Large Print
Barangaroo, Sydney
Soelast Soelastijono – Highly Commended
A Grade Open Mono Large Print
Lake Tyrrell
Soelast Soelastijono – Highly Commended
A Grade Open Mono Large Print
Modern Architecture_Chippendale
Neil Bevege – Highly Commended
A Grade Open Colour Large Print
Young Love 8667
William (Bill) Ferguson – Highly Commended
A Grade Open Colour Large Print
Blast off
John Bennett – Highly Commended
A Grade Open Colour Large Print
Common Myna
Soelast Soelastijono – Highly Commended
A Grade Open Colour Large Print
Symmetree
Tobias Lindsjo – Highly Commended
A Grade Open Colour Large Print
Hosana Leopard
Carol Barry – Highly Commended
Advanced Grade Open Colour Large Print
Fairy Floss from the Heavens
Leonie Edwards – Highly Commended
Advanced Grade Open Colour Large Print
Rodeo Roper
Arthur Roy – Highly Commended
Advanced Grade Open Colour Large Print
THE VEGETABLE GARDENER
Gail Hardy – Highly Commended
Advanced Grade Open Colour Large Print
Aerobatic Flight
Trung Cang Nguyen – Highly Commended
Advanced Grade Open Colour Large Print
Looking Good
Carol Barry – Highly Commended
Advanced Grade Open Mono Large Print
LIFE TIME ROMANCE
Gail Hardy – Highly Commended
Advanced Grade Open Mono Large Print
Showgirl
Paul Prouzos – Highly Commended
Advanced Grade Open Mono Large Print

by Peter John O'Brien, November 10, 2023

Results for November Digital Image Competitions – Open & Set Subject ”The Colour Orange” Judge – Sandra Dann.

Members can view all images and comment on them by following this link
View / Comment entries in 2023 – NOVEMBER – DIGITAL

click here to see a pdf catalog of all competition results

Together
Mark Smith – First
OPEN
The Orange Girl
Tobias Lindsjo – First
SET SUBJECT – The Colour Orange
Rope and Tie Upper Hunter
Arthur Roy – Second
OPEN
Striated Heron Shaking
James Humphries – Second
SET SUBJECT – The Colour Orange
Mist and Magic
Jill Ashby – Third
OPEN
Orange Sunrise
Trung Cang Nguyen – Third
SET SUBJECT – The Colour Orange
Road through Lake Grace
Neil Vincent – Highly Commended
OPEN
And The Cow Jumped Over The Moon
Peter John O’Brien – Highly Commended
OPEN
Eastern Spine Bill
Soelast Soelastijono – Highly Commended
OPEN
QVB 2_25PM
Barbara Blades – Highly Commended
OPEN
Fowlers Bay Dune
Neil Vincent – Highly Commended
SET SUBJECT – The Colour Orange
Autumn Fall
David Spratt – Highly Commended
SET SUBJECT – The Colour Orange
Moroccan Street Stall
Allan Lambell – Highly Commended
SET SUBJECT – The Colour Orange
Sunset
Carol Barry – Highly Commended
SET SUBJECT – The Colour Orange

by Anthony Douglas Spratt, November 10, 2023

Another Great Result at the FCC Interclub

Congratulations to everyone involved in our great result once again at yesterday’s FCC Interclub Presentation held at The Castle Hill RSL Club. Your support is greatly appreciated

by Anthony Douglas Spratt, October 30, 2023

Results for competitions in 2023 — OCTOBER – PRINTS

Members can view all images and comment on them by following this link
View / Comment entries in 2023 — OCTOBER – PRINTS

click here to see a pdf catalog of all competition results

Abandoned
David Crass – First
B Grade Open Mono Large Print
Nearly Home
William (Bill) Ferguson – First
A Grade Open Mono Large Print
Flannel Flowers
Jo Anne (Jo) Grundy – First
B Grade Open Colour Large Print
Dangerous Morning Run
Mark Smith – First
A Grade Open Colour Large Print
Sand Bar
Jane Borg – First
A Grade Open Colour Large Print
African Tree Squirrel
Carol Barry – First
Advanced Grade Open Colour Large Print
Alby the Albino
Rita England – First
Advanced Grade Open Colour Large Print
Get Him Out
Peter John O’Brien – First
Advanced Grade Open Colour Large Print
What is for Supper.
Arthur Roy – First
Advanced Grade Open Mono Large Print
Jetty Pylons
Jo Anne (Jo) Grundy – Second
B Grade Open Mono Large Print
I am mine
Tobias Lindsjo – Second
A Grade Open Mono Large Print
Overtaking Move
Allan Grundy – Second
B Grade Open Colour Large Print
The Imam
William (Bill) Ferguson – Second
A Grade Open Colour Large Print
White bird and black fish
Arthur Roy – Second
Advanced Grade Open Colour Large Print
LOOKING TOWARDS SPACE
Gail Hardy – Second
Advanced Grade Open Mono Large Print
Im Watching You
Allan Grundy – Third
B Grade Open Mono Large Print
Lotus
John Bennett – Third
A Grade Open Mono Large Print
Bask in the Sun
David Crass – Third
B Grade Open Colour Large Print
Fiskebackskil
Tobias Lindsjo – Third
A Grade Open Colour Large Print
Impala and Friend
Carol Barry – Third
Advanced Grade Open Colour Large Print
The Egrets Flight
Arthur Roy – Third
Advanced Grade Open Colour Large Print
contemplation 0619
George Hardy – Third
Advanced Grade Open Mono Large Print
Getting Flung
Peter John O’Brien – Third
Advanced Grade Open Mono Large Print
State Theatre Foyer_2
Neil Bevege – Highly Commended
A Grade Open Mono Large Print
Castrol Power
David Spratt – Highly Commended
A Grade Open Mono Large Print
Dinner Time
Jane Borg – Highly Commended
A Grade Open Mono Large Print
Somersby falls
Soelast Soelastijono – Highly Commended
A Grade Open Mono Large Print
Morning swim
Tobias Lindsjo – Highly Commended
A Grade Open Mono Large Print
Life on The Mekong River
Jane Borg – Highly Commended
A Grade Open Colour Large Print
Water Dragon
Soelast Soelastijono – Highly Commended
A Grade Open Colour Large Print
Flying O’sprey
Soelast Soelastijono – Highly Commended
A Grade Open Colour Large Print
A Bit Muddy
Leonie Edwards – Highly Commended
Advanced Grade Open Colour Large Print
AFTER THE DROP_0291
George Hardy – Highly Commended
Advanced Grade Open Colour Large Print
Lunch
Trung Cang Nguyen – Highly Commended
Advanced Grade Open Colour Large Print
Cheetah
Carol Barry – Highly Commended
Advanced Grade Open Mono Large Print
Edgy
Peter John O’Brien – Highly Commended
Advanced Grade Open Mono Large Print
Bucked Off
Trung Cang Nguyen – Highly Commended
Advanced Grade Open Mono Large Print

by Peter John O'Brien, October 20, 2023