Welcome to The Entrance Camera Club Inc.

We are a group of enthusiastic photographers situated on the Central Coast of NSW.

The club was formed in November 1959. Members comprise people from all backgrounds, retired people, younger people, photographers who began with film and in the darkroom, some who have started photography in the digital age, expert award winning photographers and new photographers who have just purchased their first camera.

A passion for photography is the common interest. The Entrance Camera Club Inc. is affiliated with The Federation of Camera Clubs (NSW) Inc.

Our Monthly club meeting is held at the CWA Hall, 1 Pacific Street, Long Jetty, on the second Friday evening of each month, (except January) at 7.00pm viewing for a 7.30pm start. At the meeting, digital and printed images are critiqued, judged and awarded. The printed photographs are displayed around the room, so that after the formal part of the meeting, members may view and discuss the entries.

About our club

The Monthly Competition forms the basis of the club. Learning from the critiquing, subsequent discussions with the judges and other members is a great way to learn new photographic techniques which you can then try yourself next time the opportunity arises.

The competition is divided in to A Grade and B Grade to assist new photographers and challenge the experienced members. A Grade is for advanced photographers, while B Grade is for beginning or less experienced photographers. In this way members are competing on a more level basis, while still seeing the images and hearing the judges’ comments for both grades.

Print and Digital Image of the Year Awards Night is the grand finale of the Club, held in place of the December meeting. The awards are made for the winners of the monthly point score competitions and for image of the year in each section. A spectacular display of the winning works of the club members throughout the year is the centre piece of the night. Three additional competitions are held at the awards night, The Hilton Chalmers Trophy for Nature Digital Image Set of the Year, The Nature Print Set of the Year and the Creative Print Set of the Year.

Would you like to join our club?

You are not logged in - use the Login/Register button on the top right to log in or create an account. Then return here to send a membership request.

Upcoming Events
Oct
23
Wed
7:15 pm Belmont 16’s Sailing Club – Trai...
Belmont 16’s Sailing Club – Trai...
Oct 23 @ 7:15 pm
Lake Macquarie Digital National Competition – Roy Killen.
Oct
28
Mon
7:00 pm Wangi Workers C.C. – Workshop @ Wangi Workers’ Club in the Dobell Room
Wangi Workers C.C. – Workshop @ Wangi Workers’ Club in the Dobell Room
Oct 28 @ 7:00 pm
Colleen Price – Topaz Studio editing
Nov
8
Fri
7:00 pm Club Meeting @ CWA Hall
Club Meeting @ CWA Hall
Nov 8 @ 7:00 pm
The Club Meeting is held on the second Friday evening of each month,(except January) 7.00pm viewing for an 7.30pm start. At the meeting images which have been submitted for the competitions are critiqued, judged and awarded.[...]

Results for competitions in 2019 June – PRINTS

There were 36 entries that gained our highest award(s).

Michelle Alcorn – Highly Commended
B Grade Open Mono Large Print

Soelast Soelastijono – Third
B Grade Open Mono Large Print

Catriona O’Brien – First
B Grade Open Mono Large Print

Catriona O’Brien – Highly Commended
B Grade Open Mono Large Print

Jane Borg – Second
B Grade Open Mono Large Print

Jane Borg – Highly Commended
B Grade Open Mono Large Print

Arthur Roy – Highly Commended
A Grade Open Mono Large Print

Arthur Roy – Second
A Grade Open Mono Large Print

Clyde Melrose – Highly Commended
A Grade Open Mono Large Print

John Newton – Second
A Grade Open Mono Large Print

Trung Cang Nguyen – Highly Commended
A Grade Open Mono Large Print

John Bennett – Highly Commended
A Grade Open Mono Large Print

Peter Stanley – Highly Commended
A Grade Open Mono Large Print

Peter O’Brien – Highly Commended
A Grade Open Mono Large Print

Peter O’Brien – Third
A Grade Open Mono Large Print

Carol Barry – First
A Grade Open Mono Large Print

Moira Taylor – First
A Grade Open Mono Large Print

Fiona Lambell – Third
A Grade Open Mono Large Print

William (Bill) Lancaster – First
B Grade Open Colour Large Print

Soelast Soelastijono – Highly Commended
B Grade Open Colour Large Print

John Taylor – Highly Commended
B Grade Open Colour Large Print

John Taylor – Highly Commended
B Grade Open Colour Large Print

Catriona O’Brien – Second
B Grade Open Colour Large Print

Jane Borg – Third
B Grade Open Colour Large Print

Leonie Edwards – Highly Commended
A Grade Open Colour Large Print

Ted Baker – Highly Commended
A Grade Open Colour Large Print

Arthur Roy – First
A Grade Open Colour Large Print

John Newton – Third
A Grade Open Colour Large Print

John Newton – Third
A Grade Open Colour Large Print

Peter Stanley – Highly Commended
A Grade Open Colour Large Print

Peter O’Brien – Highly Commended
A Grade Open Colour Large Print

Grace Bryant – Second
A Grade Open Colour Large Print

Carol Barry – First
A Grade Open Colour Large Print

Carol Barry – Second
A Grade Open Colour Large Print

Moira Taylor – Highly Commended
A Grade Open Colour Large Print

Fiona Lambell – Highly Commended
A Grade Open Colour Large Print

by Barbara Blades, June 15, 2019

Results for June – DIGITAL IMAGE COMPETITION – Set: “Reflections”.

There were 17 entries that gained our highest award(s).

Leonie Edwards – Highly Commended – “Morning Rest”
Peter Stanley – Highly Commended – “Ladybower Reflection”
Peter Stanley – Highly Commended
– “Reflection 22”
Neil Vincent – Highly Commended – “Archer Fish”
Grace Bryant – Second – “Bike In The Drain”
Grace Bryant – Third – “Gotcha”
Trung Cang Nguyen – First – “Day’s End”
Trung Cang Nguyen – First – “Nature Mirror”
Ted Baker – Highly Commended – “In A Wet Web”
Michelle Alcorn – Highly Commended – “White Faced Heron Reflection”
Jane Borg – Highly Commended
– “Docked”
Jane Borg – Third – “Out Of The Mist”
Fiona Lambell – Highly Commended – “Reflected Glory”
Fiona Lambell – Highly Commended – “The Big Top”
John Bennett – Highly Commended – “Dunns Swamp Reflection”
Michael William Barry – Highly Commended – “Egyption Goose”
Carol Barry – Second – “Saddle Billed Stork”

by Anthony Spratt, June 15, 2019

JUDGES FOR JUNE COMPETITIONS

Our Judge for the June Digital Image Competition was Ken Caldwell. and our Large Print judge for Friday Night is Mr Peter Denton.

by Anthony Spratt, June 12, 2019

Newspaper article on our success in the 2019 “Glennie” Nature competition

Article in the Wyong Regional Chronicle, 1 May 2019

The community has been made aware of the success of The Entrance Camera Club in the 2019 International George W. Glennie Memorial Nature Salon photography competition with an article in the Wyong Regional Chronicle. This was published on 1 May 2019. For those who missed it, here it is.

by Barbara Blades, May 20, 2019

Results for competitions in 2019 May – PRINTS

There were 36 entries that gained our highest award(s).

Soelast Soelastijono – Highly Commended
B Grade Mono Large Print

Soelast Soelastijono – Second
B Grade Mono Large Print

Catriona O’Brien – Third
B Grade Mono Large Print

Jane Borg – First
B Grade Mono Large Print

Michael William Barry – Highly Commended
B Grade Mono Large Print

Michael William Barry – Highly Commended
B Grade Mono Large Print

Arthur Roy – Highly Commended
A Grade Mono Large Print

Arthur Roy – Third
A Grade Mono Large Print

Barbara Blades – Highly Commended
A Grade Mono Large Print

Barbara Blades – Second
A Grade Mono Large Print

John Newton – First
A Grade Mono Large Print

John Newton – Highly Commended
A Grade Mono Large Print

Moira Taylor – Highly Commended
A Grade Mono Large Print

Carol Barry – Second
A Grade Mono Large Print

Carol Barry – Highly Commended
A Grade Mono Large Print

Fiona Lambell – Third
A Grade Mono Large Print

Ross Worrall – Highly Commended
A Grade Mono Large Print

Neil Bevege – First
A Grade Mono Large Print

Michelle Alcorn – Second
B Grade Colour Large Print

William (Bill) Lancaster – Highly Commended
B Grade Colour Large Print

William (Bill) Lancaster – Highly Commended
B Grade Colour Large Print

Jane Borg – Third
B Grade Colour Large Print

John Taylor – First
B Grade Colour Large Print

Michael William Barry – Highly Commended
B Grade Colour Large Print

Leonie Edwards – Second
A Grade Colour Large Print

John Newton – Third
A Grade Colour Large Print

Peter Stanley – Highly Commended
A Grade Colour Large Print

John Bennett – Highly Commended
A Grade Colour Large Print

Barbara Blades – Highly Commended
A Grade Colour Large Print

Trung Cang Nguyen – Highly Commended
A Grade Colour Large Print

Peter O’Brien – Highly Commended
A Grade Colour Large Print

Clyde Melrose – Second
A Grade Colour Large Print

Moira Taylor – Highly Commended
A Grade Colour Large Print

Moira Taylor – First
A Grade Colour Large Print

Carol Barry – Third
A Grade Colour Large Print

Carol Barry – First
A Grade Colour Large Print

by Barbara Blades, May 11, 2019

Results for May – Digital Image Competition.

There were 10 entries that gained our highest award(s).

Leonie Edwards – Highly Commended – “Long Jetty Sunset”.
Trung Cang Nguyen – First – “Pyramid Lake”.
Trung Cang Nguyen – Highly Commended – “Great Perspective”
John Newton – Third – “No 28 At The Finish”
John Newton – Highly Commended – “Stilt Feeding No 2”
Anthony Spratt – Highly Commended – “After The Celebrations”
Neil Bevege – Highly Commended – “Wood Duck On The Move_2”
Clyde Melrose – Highly Commended – “3 Dicky Birds”
Clyde Melrose – Highly Commended – “Blue Pond”
Arthur Roy – Second – “Star”

by Anthony Spratt, May 11, 2019

Judges For May Competitions

Our Judges for the May Digital Image Competition were Roger & Judith Parry ~ Smethwick Photographic Society Sandwell, West Midlands, Staffordshire, United Kingdom. and our Large Print judge for Friday Night is Mr Bruce Baker.S

by Anthony Spratt, May 6, 2019

Results for competitions in 2019 April – PRINTS

There were 36 entries that gained our highest award(s).

Jane Borg – First
B Grade Mono Large Print

Jane Borg – Highly Commended
B Grade Mono Large Print

Soelast Soelastijono – Third
B Grade Mono Large Print

Catriona O’Brien – Highly Commended
B Grade Mono Large Print

Catriona O’Brien – Highly Commended
B Grade Mono Large Print

Michael William Barry – Second
B Grade Mono Large Print

Trung Cang Nguyen – Third
A Grade Mono Large Print

Trung Cang Nguyen – First
A Grade Mono Large Print

Peter O’Brien – Highly Commended
A Grade Mono Large Print

Leonie Edwards – Highly Commended
A Grade Mono Large Print

Arthur Roy – First
A Grade Mono Large Print

Arthur Roy – Highly Commended
A Grade Mono Large Print

Peter Stanley – Second
A Grade Mono Large Print

Grace Bryant – Highly Commended
A Grade Mono Large Print

Fiona Lambell – Highly Commended
A Grade Mono Large Print

Moira Taylor – Third
A Grade Mono Large Print

Carol Barry – Second
A Grade Mono Large Print

Carol Barry – Highly Commended
A Grade Mono Large Print

Jane Borg – Second
B Grade Colour Large Print

William (Bill) Lancaster – Highly Commended
B Grade Colour Large Print

Soelast Soelastijono – Highly Commended
B Grade Colour Large Print

Soelast Soelastijono – Third
B Grade Colour Large Print

John Taylor – Highly Commended
B Grade Colour Large Print

Michael William Barry – First
B Grade Colour Large Print

Leonie Edwards – Highly Commended
A Grade Colour Large Print

John Newton – Highly Commended
A Grade Colour Large Print

Trung Cang Nguyen – Highly Commended
A Grade Colour Large Print

Trung Cang Nguyen – Second
A Grade Colour Large Print

Peter Stanley – First
A Grade Colour Large Print

Clyde Melrose – Second
A Grade Colour Large Print

Fiona Lambell – Highly Commended
A Grade Colour Large Print

Peter O’Brien – Highly Commended
A Grade Colour Large Print

Peter O’Brien – Highly Commended
A Grade Colour Large Print

Arthur Roy – Third
A Grade Colour Large Print

Carol Barry – First
A Grade Colour Large Print

Carol Barry – Third
A Grade Colour Large Print

by Barbara Blades, April 13, 2019

Results for April – Digital Image Competition – Set: “Macro-Close Up”

There were 16 entries that gained our highest award(s).

David Spratt – Highly Commended –
“Tree Spider”
Anthony Spratt – Highly Commended – “The Eye”
John Newton – Third –
“Row Of Yellow Eggs”
Leonie Edwards – Highly Commended – “Emerging”
William (Bill) Lancaster – Highly Commended – “Water Lily”
Neil Vincent – Second – “Nubranch Glaucus”

William (Bill) Lancaster – Highly Commended – “Water Lily”
Neil Bevege – First – “Grandad’s Fobwatch”
Carol Barry – Highly Commended – “Busy Bee”
Moira Taylor – Highly Commended – “Spider In Web”
Barbara Blades – Highly Commended – “Golden Centre”
Fiona Lambell – Second – “Cape Gooseberries”
Peter Stanley – Highly Commended – “Collecting Pollen”
Trung Cang Nguyen – Highly Commended – “Dragonflies Mating”
Michael William Barry – First – “Gharagab Caterpillar”
Ross Worrall – Third – “Maidens Veil Fungi”

by Anthony Spratt, April 13, 2019

Judges For April Competitions

Our Judge for the April Digital Image Competition was Dianne English and Dianne & Ian will be joining us tomorrow night Judging our Print Competitions.

by Anthony Spratt, April 11, 2019